Wywiad gospodarczy – uchroń się przed nierzetelnymi kontrahentami

Focused,Young,Businessman,Signing,Agreement,With,Skilled,Lawyer,In,Eyeglasses.

Każdy przedsiębiorca wie, że prowadzenie własnej firmy przynosi każdego dnia wiele zróżnicowanych wyzwań. Nieustanne dbanie o rozwój biznesu niesie ze sobą ciągłe podejmowanie szeregu kluczowych decyzji, które przynoszą rozmaite rezultaty.

Niestety, widmo kłopotów finansowych może się pojawić nad każdym biznesem. Brak płynności finansowej, problemy w płatnościach dotyczą sporej grupy przedsiębiorców. Okazuje się, że często można się przed nimi uchronić, dzięki odpowiednio przeprowadzonej analizie postępowania, jeszcze przed podpisaniem umowy lub rozpoczęciem współpracy z nowym kontrahentem.

Jednym ze skutecznych rozwiązań jest wywiad gospodarczy, o którym chcielibyśmy dziś opowiedzieć nieco więcej. Jeśli chcecie zatem wiedzieć, co zrobić, aby ryzyko podjęcia problematycznej współpracy obniżyć, w jak największym stopniu, koniecznie przeczytajcie artykuł aż do samego końca.

Prowadzenie Fanpage dla firm

Powierz prowadzenie komunikacji Twojej firmy na Facebooku profesjonalistom!

Kliknij i dowiedz się więcej!

Wywiad gospodarczy – co to takiego?

Wywiad gospodarczy polega na dokładnym sprawdzeniu kontrahenta – jego sytuacji finansowej, powiązań oraz wszelkich działań. Dzięki niemu, uzyskujemy szereg informacji na temat aktualnej sytuacji osoby do współpracy. Pozwala to na zdecydowanie prostsze i bardziej świadome podejmowanie decyzji biznesowych, nie obarczonych olbrzymim ryzykiem katastrofy w przyszłości. To podstawowe narzędzie prewencyjne, z którego powinni powszechnie korzystać wszyscy przedsiębiorcy.

Tego typu sprawdzanie przedsiębiorców wykonuje się w dwóch sytuacjach. Przede wszystkim, weryfikacji podlegają potencjalni partnerzy biznesowi, jeszcze na etapie podejmowania decyzji o ewentualnej współpracy. Wówczas, wywiad pozwala sprawdzić, czy przez przypadek nie mamy do czynienia z niepoważnym lub nierzetelnym przedsiębiorcą.

Drugim momentem, gdy wywiad okazuje się niezbędny, są wszelkie sytuacje windykacyjne, gdy nie możemy wyegzekwować naszych praw i potrzebujemy zewnętrznego wsparcia. Firma windykacyjna zbiera wtedy informacje o dłużniku, aby określić, czy warto prowadzić windykację polubowną, czy lepiej od razu wnieść sprawę do sądy, gdyż jesteśmy w danej jedną z wielu osób domagających się swoich praw i należnych pieniędzy.

Strategia i Plan Marketingowy

Twoje działania są chaotyczne? Niepoukładane?

Twoje kampanie nie działają? Przepalasz budżety?

Marnujesz czas na nierzetelnych pracowników i podwykonawców?

Zmień to! Sprawdź naszą ofertę! 

Jak dodaje ekspert, Mariusz Pietuszyński, zarządzający firmą Straetus w Polsce: Zawsze zalecamy klientom sprawdzanie firm do współpracy. I nie tylko. Wywiad gospodarczy to też informacje dotyczące powiązań kapitałowych lub informacje kim są partnerzy. Nie zapominajmy bowiem, że biznes to ludzie, a nie tylko spółka o konkretnym numerze NIP. Może się okazać, że spółka wygląda dobrze, ale ludzie ją tworzący mieli wcześniej np. kilka plajt.

Sprawdzamy również osoby, czyli majątek prywatny. Jest to potrzebne też w Polsce, gdzie dużo firm to jednoosobowe działalności gospodarcze, w których osoba odpowiada swoim majątkiem. Jeśli osoba nie ma majątku lub przepisała go na kogoś innego, również powinna zapalić się lampka ostrzegawcza.

Wywiad gospodarczy dotyczy zarówno działań lokalnych w Polsce, jak i międzynarodowych, do których warto zatrudnić specjalistów, mających oddziały w różnych państwach Unii Europejskiej i nie tylko. Dzięki temu, zyskujemy atut sprawdzonych informacji, udostępnionych przez lokalnych partnerów, pracujących na obszarze kontrahenta lub dłużnika, posługujących się jego językiem, systemem wartości i działających w ramach tych samych norm prawnych.

Zawsze zalecamy klientom sprawdzanie firm do współpracy. I nie tylko. Wywiad gospodarczy to też informacje dotyczące powiązań kapitałowych lub informacje kim są partnerzy. Nie zapominajmy bowiem, że biznes to ludzie, a nie tylko spółka o konkretnym numerze NIP. Może się okazać, że spółka wygląda dobrze, ale ludzie ją tworzący mieli wcześniej np. kilka plajt.

Spis treści

Kontynuuj czytanie

Co to jest CPM – Cost Per Mile
Linkedin co to jest?
Tpay – system płatności online
Konto przedsiębiorcy

Co ostatnio dodaliśmy
na bezpłatnym koncie?

Regularnie dzielimy się wiedzą z naszymi użytkownikami i co tydzień dodajemy nowe materiały. Są to szkolenia, ebooki, artykuły, pomocne narzędzia, kupony rabatowe, webinary ze specjalistami, newsletter… i wiele więcej!