Marketing afiliacyjny jest znany od dawna. Wraz z rozwojem narzędzi do marketingu internetowego, pojawiają się wciąż nowe przestrzenie, w których warto wykorzystać właśnie tę strategię, by dotrzeć do nowych odbiorców i potencjalnych klientów.

Na czym polega marketing afiliacyjny? Gdzie i jak można go wykorzystać? Czym się wyróżnia i jakie korzyści potrafi przynieść dla wszystkich zaangażowanych stron? O tym przeczytacie poniżej.

 

Marketing afiliacyjny – na czym polega i jak działa w praktyce?

 

Marketing afiliacyjny (inaczej nazywany partnerskim) to jedno z popularnych narzędzi, z którego chętnie korzystają e-marketerzy i właściciele sklepów internetowych, by zyskiwać nowych klientów, budować świadomość marki, zwiększać potencjał sprzedażowy oraz generować coraz większe zyski.

Jak wskazuje sama nazwa ten model biznesowy nie opiera się na sprzedaży bezpośredniej, a docieraniu do potencjalnych klientów za pośrednictwem partnerów, tworzących rozgałęziające się sieci.

 

marketing afiliacyjny

 

Marketing afiliacyjny – najważniejsze terminy

 

Specyficzna struktura, którą tworzy marketing afiliacyjny, wymusiła stworzenie specjalnej terminologii, określającej wszystkie ogniwa, zaangażowane w ten model sprzedażowy. Należą do nich:

Pierwszy z wymienionych podmiotów to dostawca produktu, czyli na przykład właściciel sklepu internetowego lub producent konkretnych towarów, dostawca usługi. To on oferuje swój produkt, który następnie jest promowany przez innych.

Wydawca to partner, posiadający kanał, za pośrednictwem którego można reklamować wcześniej opisany towar od reklamodawcy. W razie znalezienia nabywcy i dokonania transakcji, otrzymuje on prowizję, ustaloną wcześniej w ramach umowy. Do sprzedaży produktów tworzy się niekiedy specjalną platformę (sieć afiliacyjną), gdzie umieszcza się rozmaite programy, do których mogą się zapisywać wydawcy.

Ostatnim, równie istotnym ogniwem w marketingu afiliacyjnym, jest użytkownik, czyli klient docelowy, do którego adresuje się oferty, tworzone w ramach sieci partnerskich.

Jak działa marketing afiliacyjny? W głównej mierze opiera się na publikowaniu na stronie wydawcy podlinkowanego bannera lub bezpośredniego linku do witryny reklamodawcy. Może to być zwykły odsyłacz bądź specjalna oferta (np. bonus, zniżka na zakupy) dla osób, które klikną w ten specjalny link i dokonają zakupów.

Do najpopularniejszych przykładów wykorzystania marketingu partnerskiego, o globalnym zasięgu, zalicza się na przykład Groupon.

 

 

Dołącz do Programu Partnerskiego Przedsiębiorców!

 

 

Marketing afiliacyjny – statystyki

 

Rozwój marketingu partnerskiego najlepiej obrazują liczby. Ogólnodostępne statystyki pokazują, jak solidny wzrost odnotował ten model biznesowy w ostatnim czasie w różnych krajach.

W samych Stanach Zjednoczonych wydatki właśnie na ten kanał marketingowy rosną z roku na rok. O ile w 2016 roku na ten cel przeznaczono 4,7 miliarda dolarów, w 2020 roku pochłonął on aż 6,8 miliarda dolarów. Podobne wzrosty dotyczą też innych krajów. W raporcie Awin pojawiła się informacja, że marketing afiliacyjny pochłania już znacznie ponad 12 miliarda dolarów, a więcej niż 80% wydawców i marek decyduje się wykorzystanie tej strategii do sprzedawania swoich towarów lub usług.

Według badań, opublikowanych przez firmę Viglink, aż 76% wydawców uważa, że dzięki korzystaniu z marketingu afiliacyjnego są w stanie zarabiać więcej i łatwiej na swojej stronie internetowej. Wielu z nich (65%) deklaruje, że dzięki zastosowaniu tego narzędzia zarabiają znacznie więcej.

 

marketing afiliacyjny - perspektywy

 

Różne perspektywy, różne spojrzenia na marketing afiliacyjny

 

Popularność marketingu partnerskiego, wynika z tego, że potrafi on być praktyczny dla wszystkich zainteresowanych podmiotów.

Z jednej strony jest bowiem reklamodawca, który ma do dyspozycji konkretną usługę lub produkt. Nie musi posiadać wielkiego kapitału ani rozbudowanej firmy, by skorzystać na działaniach partnerskich. Z kolei wydawca może mieć dostęp do konkretnej grupy odbiorców (np. bloger, YouTuber), dla której dany typ towarów potrafi być szczególnie atrakcyjny. Za promowanie ich, otrzymuje dodatkowy dochód, co przekłada się na poprawę jego sytuacji majątkowej.

Zostają jeszcze klienci, czyli odbiorcy wydawcy, którzy mają do niego spore zaufanie i chętniej korzystają z polecanych przez niego rozwiązań, często otrzymując też atrakcyjniejsze warunki cenowe niż w standardowej sprzedaży.

 

Co najlepiej sprzedaje marketing afiliacyjny?

 

Marketing afiliacyjny sprawdza się w różnych dziedzinach handlu. W niektórych jednak przydaje się znacznie bardziej. Jak czytamy w badaniach, opublikowanych przez AM Navigator, ten model biznesowy nadaje się wręcz idealnie do sprzedaży produktów z kategorii:

  • moda (18,7% światowego marketingu afiliacyjnego),
  • sport (14,6%),
  • zdrowie i uroda (11,1%).

To właśnie na nich skupia się znacząca większość programów afiliacyjnych. Nie znaczy to jednak, że takie rozwiązanie nie nadaje się do sprzedaży towarów dla dzieci, książek lub specjalistycznych produktów biznesowych.

 

 

Dołącz do Programu Partnerskiego Przedsiębiorców!

 

 

Różne modele biznesowe, czyli marketing partnerski w praktyce

 

Marketing partnerski potrafi przyjmować mocno zróżnicowane formy. Najczęściej kojarzy się go z bannerami reklamowymi na stronie wydawcy. Mogą to być proste reklamy graficzne lub content video z linkiem, prowadzącym do strony reklamodawcy.

Zdecydowanie nie jest to jednak jedyny sposób na przygotowanie skutecznej kampanii w marketingu partnerskim. Znacznie korzystniejsze potrafią okazać się artykuły sponsorowane, publikowane na przykład na blogu wydawcy, w których znajdują się linki do konkretnych produktów. Ciekawy opis skuteczniej przekonuje czytelników do skorzystania z akcji promocyjnej i atrakcyjnego rabatu. W tej formie można na przykład przygotować rankingi towarów lub usług. Podobnie działają mailingi z linkami afiliacyjnymi. Ciekawym kanałem, dającym spore pole do popisu dla marketingu afiliacyjnego są social media, gdzie również da się promować materiały od reklamodawców i skutecznie sprzedawać rozmaite towary.

 

Najważniejsze zalety marketingu afiliacyjnego – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem współpracy?

 

Marketing afiliacyjny zyskuje olbrzymią popularność na całym świecie. Jego największą zaletą jest niewielkie ryzyko biznesowe. W tym modelu nie ma bowiem konieczności inwestowania olbrzymich środków w promocję. Wystarczy wyłącznie nawiązać współpracę, a w razie sprzedaży towaru lub usługi, należy podzielić się zyskiem z wydawcą, który pomógł w znalezieniu nowego klienta.

Marketing partnerski nie wymaga wielkiego kapitału wejściowego, by rozpocząć działania. Takie rozwiązanie sprawdza się zatem nawet w nowych firmach lub takich, które wprowadzają nowe produkty na rynek i potrzebują dotrzeć z nimi do szerokiego grona nowych odbiorców, bez przepalania budżetów. Sprzedaż za pośrednictwem sieci afiliacyjnych pozwala zwiększyć skuteczność kampanii, a przy tym zoptymalizować wydatki na reklamę w Internecie.

Nie zapominajmy też o tym, że marketing afiliacyjny to wygodna minimalizacja nakładów ze strony reklamodawcy. Nie musi on nieustannie samodzielnie zabiegać o pozyskiwanie nowych klientów. W wielu przypadkach, przy dobrze dopracowanej sieci oraz precyzyjnie dobranych współpracach z rzetelnymi partnerami, trafiającymi do właściwych grup odbiorców, marketing tego typu potrafi przynosić długofalowe korzyści, bez ponoszenia ciągłych nakładów na reklamę.

Promocja za prowizję motywuje też wydawcę do perfekcyjnego przygotowania treści i dbania o to, by towar został jak najlepiej przedstawiony potencjalnym chętnym. W końcu większa liczba sprzedaży, to także wzrost jego własnych zysków.

Pewne zagrożenia w przypadku marketingu afiliacyjnego wynikają z nieodpowiedniego doboru kanałów sprzedażowych. Jeśli bowiem trafi się do źle dopasowanej grupy odbiorców, nawet przy dużych zasięgach dostawcy, taka kampania nie będzie generowała zysków. Wciąż może jednak zwiększać świadomość marki i jej społeczną świadomość. Jeżeli jednak pragnie się monetyzacji swoich działań i zwrotu z kampanii marketingu afiliacyjnego, należy zadbać o jak najlepsze dobranie współpracowników (wydawców) do promowania i sprzedaży swoich towarów.

Odpowiednio przygotowany marketing afiliacyjny to zatem naprawdę dobry sposób na zwiększenie grona odbiorców oraz skuteczniejsze sprzedawanie online rozmaitych produktów.

 

Jak rozpocząć działanie w marketingu afiliacyjnym – najważniejsze informacje na start

 

Zanim znajdzie się właściwego wydawcę, warto dokładnie poznać swoją własną grupę docelową – określić jej potrzeby, oczekiwania, problemy. Tylko to pozwala optymalnie wykorzystać potencjał, drzemiący w marketingu afiliacyjnym.

Z drugiej strony również wydawca powinien dokładnie sprawdzić podmioty, z którymi współpracuje w ramach programów partnerskich, by mieć pewność, że promuje wśród swoich odbiorców wartościowe i godne polecenia rozwiązania, wpływające pozytywnie też na jego wizerunek.

 

Marketing afiliacyjny a oferta Przedsiębiorcy.org – prosty sposób na solidne zarobki

 

Marketing afiliacyjny potrafi przynosić solidne zyski zarówno dla reklamodawców, jak i wydawców – zwłaszcza gdy zostanie dopracowany w najdrobniejszych szczegółach.

Taki właśnie jest program partnerski, przygotowany przez Przedsiębiorcy.org. To rozwiązanie skierowane do blogerów, influencerów, osób z branży MLM i właścicieli stron internetowych, którzy chcą zyskać dodatkowy dochód pasywny.

Wystarczy bowiem zapisać się do programu i udostępnić na swojej stronie link afiliacyjny. Każdy klient, który trafi na stronę Przedsiębiorcy.org z takiego odnośnika zostanie automatycznie przypisany do danego wydawcy i będzie generował dla niego 30% prowizji od każdego zakupu (kurs, szkolenie, strona www). To zatem skuteczny, prosty i nie wymagający wiele zachodu sposób na solidne zyski również dla Ciebie.

Zapisz się do programów afiliacyjnego Przedsiębiorcy.org już dziś, by zacząć załatwiać szybciej, wygodniej i więcej.

 

 

Dołącz do Programu Partnerskiego Przedsiębiorców!

 

 

Oceń tę stronę
[Total: 0 Average: 0]