2022-11-17

Linkedin co to jest?

Aktywne stosowanie mediów społecznościowych to już niemal konieczność, nie tylko dla branż działających w e-commerce. Aby korzystać z nich w sposób optymalny, warto jednak dokładnie zastanowić się, jakie są nasze potrzeby i do czego chcemy wykorzystywać social media.

Jeśli zależy nam na budowaniu pozycji eksperckiej oraz wizerunku firmy profesjonalnej, zarządzanej przez prawdziwych specjalistów, wówczas najlepszym ze wszystkich mediów jest LinkedIn.

Jeżeli zadawaliście sobie kiedyś pytanie: „LinkedIn co to jest i do czego może się przydać?”, trafiliście w dobre miejsce. Dziś opowiemy, czym jest oraz jak wykorzystywać konto na tym portalu do celów biznesowych.

LinkedIn co to jest? Podstawowe informacje o portalu

Jeszcze jakiś czas temu panowało przekonanie, że LinkedIn to rodzaj wirtualnego CV, taka strona do pokazania się z jak najlepszej strony potencjalnym pracodawcom. Od tej pory wiele się zmieniło. Obecnie platforma daje dużo możliwości i stała się miejscem, w którym tworzy się biznes.

Jak podają statystyki, LinkedIn na początku tego roku miał już ponad 500 000 000 użytkowników. Większość osób z portalu ma wykształcenie wyższe oraz prowadzi swoje własne firmy. Można w nim również znaleźć ponad 90% rekruterów.

Na LinkedIn nie ma tysięcy prywatnych relacji ani albumów zdjęć z wakacji. Panuje za to atmosfera profesjonalizmu, wiedzy i kompetencji. Używają go osoby, które szukają pracy oraz przedsiębiorcy chcący zatrudnić nowych pracowników. Coraz częściej korzystają z niego również biznesmeni, wykorzystując tę przestrzeń do celów promocyjno-wizerunkowych.

LinkedIn stał się najważniejszą przestrzenią społecznościową do budowania pozycji eksperckiej w różnych branżach. Dlatego też, jeśli prowadzimy działalność i chcemy być dostrzeżeni, prowadzenie aktywnego profilu w LinkedIn jest wręcz obowiązkowe.

Portal udostępnia szereg dodatkowych funkcjonalności. Możemy poszerzać sieć kontaktów, nawiązując znajomości z potencjalnymi kontrahentami i partnerami biznesowymi. Szczególnie pomocne są zaawansowane opcje filtrowania wyników wyszukiwania, dzięki którym przeszukujemy bazy LinkedIn pod kątem wykształcenia, branży, miejsca zamieszkania itp.

Korzystając z LinkedIn, poszerzamy wiedzę, korzystając z udostępnianych treści tematycznych. Istnieje też opcja śledzenia liderów w danej branży, podpatrywania ich działań i korzystania z ich doświadczenia.

Profil LinkedIn co to jest i jak z niego korzystać?

Skoro już wiemy, że budowanie wizerunku biznesowego w LinkedIn jest cenne, nie pozostaje nic innego jak założyć własny profil, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy.

Podobnie jak w przypadku innych social mediów, podstawowe konto jest bezpłatne oraz wymaga wypełnienia tylko prostego formularza na start, żeby dołączyć do grona użytkowników i rozpocząć przygodę w świecie społeczności biznesowej.

Bazowa wersja konta jest w pełni wystarczająca, jeśli naszym celem jest obecność społeczności oraz budowanie pozycji eksperckiej. Jeśli natomiast planujemy aktywnie poszukiwać nowych pracowników lub reklamować swój biznes, warto zastanowić się nad jednym z wariantów Premium.

Do dyspozycji mamy pakiet:

  • kariera,
  • biznes,
  • sprzedaż,
  • zatrudnienie.

Każda z opcji wyposażona jest w inne funkcjonalności, prowadzące prostą drogą do zamierzonego celu. Aby sprawdzić, czy konkretny pakiet jest dla nas odpowiedni, na początek można skorzystać z miesięcznego, bezpłatnego okresu próbnego.

Bazowy profil LinkedIn co to jest i co możemy uzyskać z jego pomocą?

Skupmy się na początek na podstawowym profilu, który nie wymaga od nas żadnych opłat, żeby rozpocząć korzystanie z LinkedIn, jego założenie trwa raptem kilka minut.

Dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad tym – LinkedIn co to jest w ogóle i jak go wykorzystać w praktyce biznesowej, zamieszczamy poniżej wskazówki, jak optymalnie wykorzystać to narzędzie do własnych celów.

Budowa profilu LinkedIn- wizerunek pod specjalnym nadzorem

Skoro szukamy odpowiedzi na pytanie: LinkedIn co to jest i jak go stosować, zacznijmy od podstawowego założenia, że profil w social mediach działa tylko wtedy, gdy korzystamy z niego we właściwy sposób. O czym zatem musimy pamiętać, dopracowując nasz profil i działania w serwisie?

Optymalizacja profilu LinkedIn

Podstawą do wszelkiego działania jest pokazanie się. Aby profil w LinkedIn był widoczny, koniecznie trzeba zadbać o wypełnienie go treściami najwyższej jakości.

Profil nie może być wyłącznie sztampowym życiorysem, jak często się uważa. Jeśli chcemy się sprzedać i pokazać od najlepszej strony, nie warto iść za tłumem. Trzeba być indywidualnym i zaprezentować swoje mocne strony, coś co nas odróżnia od wszystkich innych.

Zanim zaczniemy wypełniać poszczególne sekcje, zastanówmy się zatem, jaką historię chcemy opowiedzieć i kogo nią zainteresować. Persona potencjalnych idealnych odbiorców, to klucz do zbudowania profilu, który przyciągnie odpowiednich odbiorców. Zadbajmy o odpowiednie nasycenie treści słowami kluczowymi, poszukiwanymi przez konkretnych czytelników. Dzięki temu, widoczność strony będzie zdecydowanie większa.

Rekomendacja – potęga marketingu szeptanego

Nic nie przekonuje potencjalnych partnerów biznesowych i klientów tak skutecznie, jak dowód społecznych od osób, z którymi już współpracowaliśmy. Wiemy o tym wszyscy, wiedzą też twórcy LinkedIn, dlatego umieścili w profilach sekcję rekomendacji. Aby je otrzymać, wystarczy wejść na profil innego użytkownika. Z menu, ukrywającego się pod trzema kropkami, wybieramy opcję: Poproś o rekomendację. W dodatkowym oknie zaznaczamy stopień relacji oraz pozycję, którą zajmowaliśmy podczas trwania współpracy

Co dają rekomendacje? To skuteczne budowanie pozycji zawodowej oraz potwierdzenie kompetencji eksperckich, zwłaszcza jeśli zadbamy o uzyskanie rekomendacji od rozpoznawalnych i ważnych dla branży osób.

Podsumowanie profilu – wizytówka przedsiębiorcy

Oprócz tradycyjnych działów, jak doświadczenie, edukacja i ścieżka kariery, koniecznie trzeba uzupełnić również podsumowanie. Niby to tylko krótki opis, na 2000 znaków, który wyświetla się na samym szczycie profilu. Jednak jego zadaniem jest przekonanie odwiedzających do tego, że jesteśmy poważnym partnerem biznesowym.

Warto zawrzeć w tekście najważniejsze umiejętności, użyć słów kluczowych oraz fachowej terminologii. Dążmy do pokazania konkretu, a nie ogólników. Niech odbiorca od razu wie z kim ma do czynienia.

Pokaż się i wyróżnij z tła – rola zdjęć w budowaniu profilu na LinkedIn

Kiedy już mamy podstawową odpowiedź na pytanie: „LinkedIn co to jest?”, wówczas trzeba skupić się na detalach. Wypełnienie wszystkich kategorii precyzyjnymi i prawdziwymi informacjami, to oczywiście podstawa. Nie można jednak zapominać o stronie czysto wizualnej.

Tak, zdjęcie profilowe jest ważne. Ludzie w olbrzymiej większości przypadków są wzrokowcami. Profil z profesjonalnym zdjęciem przykuwa uwagę oraz wzbudza zaufanie innych użytkowników.

Opublikujmy w LinkedIn dobrej jakości zdjęcie, pokazujące nas jako poważnych przedsiębiorców. Oczywiście, stosowanie atrybutów lub konwencji wpisanych w zawód jest jak najbardziej dozwolone. Inaczej bowiem wygląda zdjęcie doświadczonego prawnika niż dyrektora kreatywnego agencji marketingowej. Pokaż profesjonalizm i charakter w jednym zdjęciu, które zobaczą wszyscy użytkownicy.

Oprócz zdjęcia profilowego, nie można też zapominać o grafice w tle. To świetna przestrzeń do zbudowania świadomości wizualnej marki oraz informowania o aktualnych wydarzeniach.

Kontakty – nikt nie jest samotną wyspą

Nie da się robić biznesu w próżni. Aby profile LinkedIn przynosiły wymierne korzyści, trzeba je oprzeć na relacjach. Warto rozbudowywać sieci kontaktów, poprzez wysyłanie zaproszeń do nowych osób. Pamiętajmy jednak, że nie ilość a jakość się liczy, bo znajomości biznesowe muszą być korzystne dla obu stron.

Dokładnie sprawdzajmy osoby, z którymi nawiązujemy kontakt. Możemy w tym celu korzystać z opcji wyświetlania kto oglądał nasz profil (narzędzie płatne), sprawdzać sieci znajomych lub skorzystać z rozbudowanej wyszukiwarki z szeregiem filtrów, pozwalających dotrzeć do wartościowych kontaktów, wpływających na rozwój biznesu i nas samych.

Aktywność – pokaż się od najlepszej strony

Skoro chcemy zaistnieć w sieci społecznościowej, samo wypełnienie profilu i rozbudowanie sieci powiązań z innymi użytkownikami nie wystarcza. Aby profil LinkedIn przyciągał oraz zachęcał innych do interakcji, musimy być cały czas aktywni.

Konto na LinkedIn daje wiele możliwości. Możemy korzystać ze znanych z innych portali funkcji wstawiania postów oraz komentowania wpisów własnych lub innych użytkowników. Jeśli pragniemy poznać wartościowych ludzi, interesujących się konkretnym zagadnieniem, warto dołączyć do grup tematycznych, w której prowadzi się konkretne, branżowe dyskusje.

W przypadku gdy nie ma jeszcze grupy, poruszającej ważne dla nas wątki, zawsze możemy stworzyć własną społeczność i budować swoją widoczność jako założyciel oraz lider konwersacji.

LinkedIn ma jeszcze jedną przewagę nad konkurencyjnymi portalami społecznościowymi, a jest nią możliwość stworzenia bloga w ramach portalu.

Funkcja Publishing na LinkedIn co to jest i jak działa? To rozwiązanie, z którego może skorzystać każdy zalogowany użytkownik. Jak rozpocząć publikowanie artykułów? Na stronie głównej, na samej górze, tuż pod paskiem wstawiania komentarza, wyświetla się opcja „napisz artykuł”

Możemy publikować krótkie eseje, poradniki, listy z top urządzeniami lub usługami. Warto wzbogacać treści o dopracowane i właściwie dobrane multimedia. Dobre zdjęcie, video lub infografika świetnie uzupełniają tekst, a przy tym dodatkowo przyciągają uwagę.

LinkedIn – kopalnia rozwiązań dla biznesu

Aby aktywnie działać na LinkedIn, trzeba skupić się na czterech opisanych powyżej aspektach:

  • zbudować profil w oparciu o nasze kompetencje i wiedzę,
  • zoptymalizować go (stosując frazy kluczowe, odpowiednie zdjęcia),
  • stworzyć sieć mocnych i wartościowych kontaktów,
  • aktywnie uczestniczyć w społeczności poprzez zróżnicowane publikacje.

Jeśli będziemy trzymać się tych czterech zasad, wówczas profil LinkedIn zacznie działać na korzyść biznesu, poprawiając naszą widoczność w środowisku oraz zjednując nam ludzi.

Kiedy już opanujemy podstawowe aktywności, wówczas przyjdzie czas na jeszcze bardziej precyzyjne działania. Ale o tym opowiemy już w kolejnym tekście.

Blog

Pozostałe artykuły.

CookieYes – Consent 2.0, RODO i UOKIK

CookieYes – Consent 2.0, RODO i UOKIK

1. Czym jest CookieYes? CookieYes to zaawansowane narzędzie do zarządzania plikami cookie, które pomaga właścicielom stron internetowych w spełnianiu wymagań dotyczących prywatności i ochrony...

0 komentarzy

Wyślij komentarz