Cel Kampanii Reklamowej – co to jest?

Image,Of,Young,Beautiful,Joyful,Woman,Smiling,While,Working,With

Cel kampanii reklamowej – co to jest

Prowadząc, a właściwie planując, kampanię marketingową czy to w Internecie, czy w mediach tradycyjnych należy z góry określić sobie cele, jakie zamierzamy osiągnąć. Ujmując to w pewnym uproszczeniu metodologicznym – rób coś, aby coś uzyskać. Nakład pracy, kosztów, opłat za media powinien skutkować dla marketera wymiernym i policzalnym wynikiem.
Jak zatem prawidłowo określić cel kampanii? Wymieńmy pięć kluczowych kryteriów:
– cele powinny być konkretne i proste w zdefiniowaniu;
– osiągane wyniki powinny być mierzalne;
– cele powinny być realne/wykonalne;
– cele cechować powinna istotność dla prowadzącego kampanię;
– cele powinny być uzyskane w danym odcinku czasu.

Prowadzenie Fanpage dla firm

Powierz prowadzenie komunikacji Twojej firmy na Facebooku profesjonalistom!

Kliknij i dowiedz się więcej!

Cele kampanii będą różnić się ze względu na profil działalności firmy czy też jej priorytety. Inne założenia zostaną przyjęte przy wdrażaniu działań content marketingowych, a inne przy budowaniu pozycji strony www w wyszukiwarce.
Decydując się na uruchomienie działań pozycjonerskich dla swojej witryny internetowej, zwykle za cel przyjęte będzie zwiększenie ruchu na stronie, osiągnięcie jak najwyższej pozycji, pozyskanie nowych klientów, a w konsekwencji wzrost sprzedaży oferowanych usług lub produktów. Jak widać w tym przypadku, dochodzi nawet do zjawiska integracji celów, choć tym najistotniejszym jest wygenerowanie większej liczby zamówień.
W przypadku kampanii content marketingowych głównym celem będzie edukacja rynku, budowanie świadomości, wypracowywanie lojalności i zaangażowania klientów. Docelowo, także i w tym działaniu chodzi o uzyskanie wzrostu sprzedaży i liczby aktywnych użytkowników. Tym samym narzuca się wniosek, że finalne cele dla wielu działań będą takie same, choć cele pośrednie niekoniecznie będą identyczne.

Strategia i Plan Marketingowy

Twoje działania są chaotyczne? Niepoukładane?

Twoje kampanie nie działają? Przepalasz budżety?

Marnujesz czas na nierzetelnych pracowników i podwykonawców?

Zmień to! Sprawdź naszą ofertę! 

Cele kampanii internetowych można także zróżnicować, biorąc pod uwagę kryterium brandingowe oraz sprzedażowe. Cele brandingowe to przede wszystkim: wzrost świadomości marki i/lub produktu, edukacja rynku, dystrybucja określonych treści. Natomiast w przypadku celów sprzedażowych priorytetowe znaczenie będą mieć: wzrost sprzedaży, wzrost zaangażowania klientów, zwiększenie liczby klientów/użytkowników.
Zastanówmy się jeszcze, jak określić czy przekonać się, iż cel zainicjowanej kampanii został osiągnięty. Najbardziej miarodajnym wskaźnikiem w tym względzie będą dane liczbowe. Chodzi tu w głównej mierze o takie dane, jak:
– liczba odwiedzin na stronie www;
– liczba sesji na stronie;
– czas trwania sesji;
– procent porzucenia odwiedzin;
– liczba nowych użytkowników;
– przeciętna wartość zakupów;
– koszt pozyskania leadów;
– liczba nowych polubień i udostępnień.

 

Z punktu widzenie różnych firm mogą być potrzebne jeszcze inne rodzaje danych, które wykażą czy dane cele kampanii zostały osiągnięte. Pamiętajmy też, że na wyniki prowadzonej kampanii mogą nałożyć się wydarzenia w otoczeniu rynkowym i medialnym. Jeśli jakiś produkt, usługa bądź cała kategoria produktowa będzie przedmiotem kampanii w tradycyjnych mediach, to w sytuacji oferowanie tego produktu przez nasz biznes może dojść do akceleracji poszukiwań i transakcji zakupowych.

Spis treści

Kontynuuj czytanie

Korfu – co warto zobaczyć?
Obsługa logistyczna sklepów internetowych
Konfekcjonowanie towaru – kluczowe informacje
Konto przedsiębiorcy

Co ostatnio dodaliśmy
na bezpłatnym koncie?

Regularnie dzielimy się wiedzą z naszymi użytkownikami i co tydzień dodajemy nowe materiały. Są to szkolenia, ebooki, artykuły, pomocne narzędzia, kupony rabatowe, webinary ze specjalistami, newsletter… i wiele więcej!